Zen Pırlanta

ELMAS

Elmas Yüzükler Elmas Yüzükler
Elmas Kolyeler Elmas Kolyeler
Elmas Küpeler Elmas Küpeler
Elmas Bileklikler Elmas Bileklikler

ELMAS

Sanki her birinin özel bir hikayesi varmış gibi duran elmas mücevherler, trendler ne kadar değişirse değişsin her zaman cazibesini koruyor.

Geçmişte güce sahip olmak için elmas takılar kullanılırmış, elmas taşının tüm kötülüklerden koruduğuna inanılırmış. Yunanlılar elmasa "tanrıların gözyaşı" demiş, Romalılar yıldızlardan kopan parçalar olarak tanımlamış, Hintliler ise kötülükleri uzakta tutan şans tilsimi olarak görmüş. Farklı kültürlerdeki efsaneler, sonuçta elması çok istenen, önemli bir taş haline getirmiş. Günümüzde ise adeta nostalji ve romantizmin bir sembolü gibi tüm cazibesini korumaya devam ediyor. Zen Pırlanta'nın elmas koleksiyonunda, farklı modellerin yanı sıra, pırlanta dünyasının vazgeçilmezleri tektaş ve beş taşlar da elmasla yeniden yorumlanıyor.

Elmas mı, pırlanta mı?

Son dönemde "pırlanta" ve "elmas" arasındaki farkın ne olduğuna dair soruyu sıkça alıyoruz. Bu sayıda sizlere "pırlanta" ve "elmas" hakkında kısa bir bilgi vermek istiyoruz. "Elmas" ve "pırlanta" iki farklı taş değil, dünyadaki en değerli ve en sert madeni elmasın (Ingilizce'de "diamond") farklı kesim türlerine verilen isimdir. Pırlanta, 1919'da Marcel Tolkowsky tarafından yaratılan bir kesim türüdür. 57 yüzeyden (faset) oluşan ve alt kısmı külah şeklinde sivri olan kesim, en çok kullanılan türdür. Bu kesimde ışık taşın içinde kırılır ve olağanüstü bir parlaklık vererek geri yansır.

Ülkemizde elmas kesim olarak bilinen kesim türü ise, dünyada "rose cut" (gül kesim) diye bilinir. Elmas kesimin altı düzdür ve 12 ile 37 arasında değişen yüzeyden (fasetten) oluşur. Elmasa çarpan ışık sadece yüzeyden yansıdığı için, pırlanta kesimdeki kadar yoğun bir parlaklık ve ışık yansıması elmas kesimde bulunmaz. Bu kesim türlerinin tercihi kişisel zevklere göre değişiklik gösteriyor. Genellikle tektaş, beştaş, tamtur gibi klasiklerde en çok pırlanta kesim tercih edilirken, daha antik görünümlü bir mücevher isteyenler elmas kesimli tasarımları tercih ediyorlar. Büyükanneden yadigar gibi duran vazgeçilmez bir klasik olan elmas, çok farklı tasarımlarla artık günlük hayatımızda da tercih edilir oldu. Elması modern çizgilerle yorumlayarak, genç tarza sahip olanların da tercih ettiği modeller sunuyoruz. Farklı giyim tarzlarına ve farklı mekanlara göre hem elmas hem de pırlantalı tasarımlar her zaman beğeniyle seçilip kullanılıyor.

Elmas, Zen Pırlanta'da "Nazende" adını alıyor ve klasikten moderne birçok tasarımın yer aldığı koleksiyonu oluşturuyor.

Vazgeçilmez bir klasik olan elmas takıların kadınların ışıltısını yansıtıyor. Elmas taşı doğanın en değerli ve dayanıklı taşı. Bu yüzden sonsuz bir gücü simgeliyor. Elmas takı modelleriyle, büyüleyici bir serüvenle kadınların mücevher kutularında yer alıyor. Gündüz ya da gece, günün her anında, her mevsimde mükemmel bir aksesuar. Her tarzın şıklığını yansıtan yegane mücevher. Elmas takılar her kadının kurtarıcı parçası. Modern çizgilerle her devrin modasını taçlandıran elmaslar tüm gün keyifle kullanabileceğiniz modellerle buluşuyor. Zen pırlanta elmas takılara en güzel şeklini veriyor. Dünyanın en değerli madenini sizin için tasarlıyor. Dinamik ve enerjik modellerle harmanlanan koleksiyonda elmas bileklik modellerinden, elmas küpelere, tektaş yüzüklerden, elmas kolyelere kadar zengin bir ürün çeşitliliği bulacaksınız.

Devamını Oku
Crealive