Zen Pırlanta

Elmas Yüzükler

Elmas Yüzükler

Elmas Kolyeler

Elmas Kolyeler

Elmas Küpeler

Elmas Küpeler

Elmas Bileklikler

Elmas Bileklikler

Eskimeyen bir masal ELMAS

Sanki her birinin özel bir hikayesi varmış gibi duran elmas mücevherler, trendler ne kadar değişirse değişsin her zaman cazibesini koruyor.

Geçmişte güce sahip olmak için elmas takılar kullanılırmış, elmasın tüm kötülüklerden koruduğuna inanılırmış. Yunanlılar elmasa "tanrıların gözyaşı" demiş, Romalılar yıldızlardan kopan parçalar olarak tanımlamış, Hintliler ise kötülükleri uzakta tutan şans tilsimi olarak görmüş. Farklı kültürlerdeki efsaneler, sonuçta elması çok istenen, önemli bir taş haline getirmiş. Günümüzde ise adeta nostalji ve romantizmin bir sembolü gibi tüm cazibesini korumaya devam ediyor. Zen Pırlanta'nın elmas koleksiyonunda, farklı modellerin yanı sıra, pırlanta dünyasının vazgeçilmezleri tektaş ve beş taşlar da elmasla yeniden yorumlanıyor.

Elmas mı, pırlanta mı?

Son dönemde "pırlanta" ve "elmas" arasındaki farkın ne olduğuna dair soruyu sıkça alıyoruz. Bu sayıda sizlere "pırlanta" ve "elmas" hakkında kısa bir bilgi vermek istiyoruz. "Elmas" ve "pırlanta" iki farklı taş değil, dünyadaki en değerli ve en sert madeni elmasın (Ingilizce'de "diamond") farklı kesim türlerine verilen isimdir. Pırlanta, 1919'da Marcel Tolkowsky tarafından yaratılan bir kesim türüdür. 57 yüzeyden (faset) oluşan ve alt kısmı külah şeklinde sivri olan kesim, en çok kullanılan türdür. Bu kesimde ışık taşın içinde kırılır ve olağanüstü bir parlaklık vererek geri yansır.

Ülkemizde elmas kesim olarak bilinen kesim türü ise, dünyada "rose cut" (gül kesim) diye bilinir. Elmas kesimin altı düzdür ve 12 ile 37 arasında değişen yüzeyden (fasetten) oluşur. Elmasa çarpan ışık sadece yüzeyden yansıdığı için, pırlanta kesimdeki kadar yoğun bir parlaklık ve ışık yansıması elmas kesimde bulunmaz. Bu kesim türlerinin tercihi kişisel zevklere göre değişiklik gösteriyor. Genellikle tektaş, beştaş, tamtur gibi klasiklerde en çok pırlanta kesim tercih edilirken, daha antik görünümlü bir mücevher isteyenler elmas kesimli tasarımları tercih ediyorlar. Büyükanneden yadigar gibi duran vazgeçilmez bir klasik olan elmas, çok farklı tasarımlarla artık günlük hayatımızda da tercih edilir oldu. Elması modern çizgilerle yorumlayarak, genç tarza sahip olanların da tercih ettiği modeller sunuyoruz. Farklı giyim tarzlarına ve farklı mekanlara göre hem elmas hem de pırlantalı tasarımlar her zaman beğeniyle seçilip kullanılıyor.

Elmas, Zen Pırlanta'da "Nazende" adını alıyor ve klasikten moderne birçok tasarımın yer aldığı koleksiyonu oluşturuyor.

Devamını Oku
Crealive