Elmas - Pırlanta Hakkında

Mücevher dünyasının klasiği elmas, tüm dönemlerin farklı çizgileriyle harmanlanıyor ve kimi zaman tüm gücüyle geçmişi çağrıştırarak, kimi zaman da modern çizgiler kazanarak büyülemeye devam ediyor.


Dünden Yarına Uzanan Zarif Çizgiler

Image

Mücevher dünyasında zamansızlığı yakalayan elmas Zen Pırlanta tasarımlarında bazen blue jean'le bile birlikte kullanabileceğimiz sadelikte, bazen de şık bir elbiseyi bambaşka bir yere taşıyacak detaylarla karşımıza çıkıyor.

Nesilden nesile aktarılan sevginin bir sembolü gibi... geçmişin izlerini bugüne taşıyan ama her dem yeni, güçlü bir klasik.

Geçmişte insanlar güce sahip olmak için elmas takılar taşırlardı. Elmasın kendilerini tüm kötülüklerden koruduğuna inanırlardı.

Yunanlılar "tanrıların gözyaşları olarak nitelendirirken,  Romalılar'a göre yıldızlardan kopan parçalardı. Hintliler için ise kötülükleri uzakta tutan şans tılsımı olarak görülüyordu. Diğer kültürlerde ise elmasın iyileştirme gücüne sahip olduğuna inanılırdı.

 

Hakkında dönen efsaneler, elması çok istenen, önemli bir taş haline getirdi ve yüzyıllar sonra bile bugün aşkı simgelemek için kullanılıyor. Eskiden genellikle büyükannelerimizin kullandığı elmaslar, bugün yeni ve daha modern montürleri ile tekrar trend oldular.

Modern Zamanlar

Elmas, bugün adeta nostalji ve romantizmin bir sembolü gibi tüm cazibesini korumaya devam ediyor.

Zen Pırlanta'nın elmas koleksiyonunda, çok farklı modellerin yanı sıra, pırlanta dünyasının vazgeçilmezleri olan tektaş ve beş taşlar da elmasla yeniden yorumlanıyor. Bunlar günlük yaşantımızda bile giysilerimizle uyum içinde, zarafetle kullanabileceğimiz yalınlıkta modellere dönüşüyor.

Image

Anneden yadigar klasik gül modellerde görmeye alıştığımız elmas, şimdi modern tasarımlarla da karşımıza çıkıyor. Elmas takmak için artık ağırbaşlı görüneceğimiz bir günü beklemeye gerek kalmadı.

Zen Pırlanta'nın modern çizgilerle yorumladığı farklı modeller, trendy kıyafetlerimizle istediğimiz her zaman kullanabilmemiz için mücevher kutularımıza girmeye hazır. Farklı figürlerin süslediği elmas kolyeler, elmasın romantik görünümünü günümüzün çizgileriyle buluşturuyor.

Zen Pırlanta'nın elmas modelleri arasında, dantel gibi işlenmiş klasik çizgilerden, farklı kesimlerde elmasların kullanıldığı modern tasarımlara kadar geniş seçenekler yer alıyor. Romantik dokunuşlara sahip tüm elbiselerle şık bir uyum yakalayan elmaslar, özellikle işaret ve küçük parmaklardaki farklı kullanımlarıyla günlük hayatımızdaki kıyafetlerimize değişik bir tarz katıyor.

 

Image


Farklı kullanım şekillerine olanak tanıyan yüzük tasarımları özellikle zarif çizgileriyle dikkat çekiyor. Tekli ya da çoklu kullanılabilen tasarımların her biri farklı parmaklara takılabilir ya da hepsi tek parmakta buluşarak kalin bir yüzük görüntüsü verilebilir.

Damla ve yuvarlak gibi farklı kesimlerin birlikte kullanıldığı elmas kolyeler ve su yolu bilekliklerin elmas versiyonları, elmasın zarif ve vintage görünümünü sevenler için yaratıcı seçenekler oluşturuyor.

Zen Pırlanta'nın getirdiği modern çizgilerle çoktan günlük hayatımıza giren elmas, gündüz ofis kıyafetlerimize veya haftasonu şıklığımıza eşlik ederken, bir gece davetinde de zarafetimize ışıltı katıyor.

 

Elmas mı Pırlanta mı?

Image

Elmas ve pırlanta iki farklı taş değil, dünyanın en değerli ve en sert madeni elmasın (İngilizce'de diamond) farklı kesim türlerine verilen isimdir.

Pırlanta, 1919'da Marcel Tolkowsky tarafından yaratılan bir kesim türüdür. 57 yüzeyden (faset) oluşan ve alt kısmı külah şeklinde sivri olan kesim, en çok kullanılan türdür. Bu kesimde ışık taşın içinde kırılır ve olağanüstü bir parlaklık vererek geri yansır.

Ülkemizde "elmas kesim" olarak bilinen kesim türü ise, dünyada "rose cut" (gül kesim) diye bilinir. Elmas kesimin altı düzdür ve 12 ile 37 arasında değişen yüzeyden oluşur.

Elmasa çarpan ışık sadece yüzeyden yansıdığı için pırlanta kesimdeki kadar yoğun bir parlaklık ve ışık yansıması elmas kesimde bulunmaz.

 

Image

Bu kesim türlerinin tercihi kişisel zevklere göre değişiklik gösteriyor. Genellikle tektaş, beştaş, tamtur gibi klasiklerde en çok pırlanta kesim tercih edilirken, daha antik görünümlü bir mücevher isteyenler elmas kesimli tasarımları tercih ediyorlar.

Büyük anneden yadigar gibi duran vazgeçilmez bir klasik olan elmas, çok farklı tasarımlarla artık günlük hayatımızda da tercih edilir oldu.

Elması modern çizgilerle yorumlayarak genç tarza sahip olanların da tercih ettiği modeller sunuyoruz. Farklı giyim tarzlarına ve farklı mekanlara göre hem elmas hem de pırlantalı tasarımlar her zaman beğeniyle seçilip kullanılıyor.