Tektaş Pırlanta Yüzük

Tektaş fiyatlarını belirleyen faktörler, tektaş yüzük modellerinin taşın görünümüne etkileri, ünlülerin fiyatlarıyla şaşırtan tektaş yüzükleri, tektaş pırlanta yüzükler hakkında merak ettikleriniz bu sayfada...

Tektaş ZEN'den Alınır.

  • Türkiye’nin pırlanta uzmanı
  • Türkiye’nin en çok tektaş pırlanta yüzük satan markası
  • Türkiye’nin en fazla pırlantalı mücevher ihraç eden markası
  • En yüksek kalitedeki tektaşları en uygun fiyatlara sunan “tektaşın tek adresi
  • Klasikten moderne uzanan geniş tektaş yüzük modeli seçeneği
  • Tüm tektaş yüzüklerin içinde aşkınızı anlatan sonsuzluk simgesi ve teninize değen bir pırlanta yer alır

Tektaş Alırken Nelere Dikkat Edilir?

Pırlanta tektaş seçimi aslında kolaydır:

Pırlanta tektaş yüzük seçerken ilk belirlemeniz gereken nokta, istediğiniz taş büyüklüğü ve bütçeniz olmalı.

Tektaşın büyüklüğünü onu takacak kişinin kullanım şekline, alışkanlıklarına ve fiziksel özelliklerine göre belirleyebilirsiniz. Evlilik teklifinde bütçenize göre özellikle 0,20 karat ve üstü pırlantaya sahip tektaş modelleri üzerinde yoğunlaşabilirsiniz. Zen Pırlanta, Avrupa ve Ortadoğu’nun en büyük pırlantalı mücevher üreticisidir ve birçok farklı pırlanta tektaş yüzük modeli sunar.

Pırlanta dünyasında tektaş fiyatlarını ve kalitesini etkileyen çok değişken vardır. Bu nedenle, tektaş almaya niyetlendiğinizde bilmeniz gereken en önemli nokta, tektaşı işi ve uzmanlığı pırlanta olan bir firmadan almaktır.

Tektaşınızı bir pırlanta markasından almanız daha avantajlıdır çünkü marka güvendir, ürünün garantisini verebilir, tektaşınızı tüm özelliklerini gösteren sertifikası ile beraber alırsınız, size detaylı bir şekilde yardımcı olabilir, birçok seçeneği değerlendirmenize sunabilir; çünkü işi pırlantadır. Zen Pırlanta, 1890’lara dayanan köklü bir geçmişe sahip ve yalnızca pırlanta konusunda uzmanlaşmış bir markadır.

Çıplak gözle bakıldığında aynı gibi görünse de, her pırlanta bir diğerinden tamamen farklıdır, başka bir deyişle her pırlanta eşsizdir. Pırlantalar, 4C özellikleri kesim (Cut), renk (Colour), berraklık (Clarity), karat ağırlığı (Carat) göz önünde bulundurularak sınıflandırılır ve 4C tektaş yüzük fiyatlarının belirlenmesinde etkilidir. Bir pırlanta rengi ve kesimi ne kadar iyi olursa, berraklık olarak da ne kadar “temiz” olursa o kadar değerli taş kategorisine girer. Zen Pırlanta, tüm tektaşlarında üst seviyede bir renk ve berraklık kombinasyonu kullanır.

Yüzüğün, taşın dışındaki tüm altın kısımlarına montür denir. Bir anlamda yüzüğün modelidir. Tektaş satın alırken, taşın boyuna göre montür seçimi çok önemlidir.

Montür, tektaş pırlantayı olduğundan daha büyük bile gösterebilir. Küçük taşlı pırlanta yüzükleri seçerken buna özen gösterebilirsiniz.

TEKTAŞIN HİKAYESİ

Her pırlanta, doğadaki oluşumu sırasında kendine özgü izlere sahip olur; bu nedenle her tektaş tektir ve doğada bir eşi daha yoktur. Tektaş ışıltısı ile büyüleyici ve ilham vericidir. Aşkı, bağlılığı, hediye edilen kişinin özel ve tek olduğunu ifade eder. Bu nedenle ölümsüz aşkın sembolü tektaş pırlanta ile evlenme teklif etmek çok anlamlıdır.

Günümüz nişan yüzüklerinin ilk müjdecisi düz, demir bir halkaydı. 15.yy’dan sonra sonsuzluğu simgeleyen halka evlilik bağının işareti olan pırlanta ile pekiştirildi.

Pırlantanın gizemli özellikleri tarih boyunca devam etti. Milattan yüzlerce yıl önce pırlanta, Hindistan’da ilk defa bulunduğunda muhteşem güzelliğinden çok, büyüsü nedeniyle ilgi gördü. O dönemlerde pırlantanın insanı bütün kötülüklerden koruduğuna inanılmaktaydı. Romalılar pırlantaya sertliği nedeniyle büyük değer verirlerdi ve pırlantanın demiri dahi kırabileceğine inanırlardı. İtalyanlar ise pırlanta sayesinde zehirden korunduklarını düşünürlerdi.

Adını Yunanca’da “hükmedilemez” anlamına gelen “adamas” sözcüğünden alan pırlanta, bükülmez ve yenilmez gücü simgeler. Hayat boyu sürecek bir beraberliği, hangi taş bundan daha iyi simgeleyebilir?

Eski çağların ham elmaslarının yumuşak parlaklığından, 20.yy’ın göz kamaştırıcı, albenili teknikleri ile cilalanan olgunluk dönemine kadar pırlanta, tılsımlı bir halka gibi erkek ve kadın arasındaki sevgi ve sadakatin gerçek hediyesi, evlilik sözünün mührü oldu.

15. yüzyıla kadar zenginler, değerli taşlarla bezenmiş yüzüklerle evlenirlerdi. Nişan için pırlanta yüzük kullanılması bu yüzyılın sonlarına doğru genel bir eğilim haline geldi. Avusturya Arşidükü Maksimillian’ın Burgundy’li Mary ile nişanlanmasından önce yazılan 1477 tarihli mektupta şöyle bir ifade yer alıyordu:

Dükümüz nişan sırasında yanında pırlantalarla bezenmiş bir yüzüğün yanısıra, bir de altın yüzük bulundurmalıdır.

Elmaslı mücevherler bizim kültürümüzde de çok önemli bir yere sahipti. Osmanlı devletinde kuyumculuk çok ilerlemiş ve Kapalıçarşı bunun merkezi olmuştu. Elmasa Fatih Sultan Mehmet ve Kanuni Sultan Süleyman gibi birçok padişah özel ilgi duymuş ve sultanlara panhane cinsi, harem yüzüğü gibi pekçok elmaslı mücevherler hediye etmişlerdir.

Bunun yanı sıra Osmanlı padişahları, yabancı devletlerin kral ve kraliçelerine de elmaslı düğün hediyeleri gönderirlerdi. Sultan Abdülmecit’in Kraliçe Viktorya’ya hediye ettiği elmas gerdanlık ve küpeleri, kraliçe düğününde gelinliği üzerine takmıştır.

Mücevherlere ve elmaslara çok düşkün olan Kraliçe Viktorya 10 Şubat 1840 Pazartesi tarihli güncesine şöyle yazmıştı: “Dantelli saten bir elbise giymiştim. Türk işi elmas gerdanlığımı, küpelerimi ve Albert’in güzel safir broşunu da takmıştım”.

 

20.yy’a geldiğimizde de, usta sanatçıların maharetleri ile ortaya çıkan pırıl pırıl ateş saçan tektaş pırlanta ve nikah yüzükleri ölümsüz aşkın sembolü olmaya devam etmektedir ve herhalde yüzyıllar boyunca da bu gelenek sürecektir. Çünkü pırlanta, taşıdığı ateş ve parlaklıkla, gelinin çevresine yaydığı aşk ve mutluluk ışıltılarına en yakışan taştır.

 

ÜNLÜLERİN TEKTAŞLARI

Evlilik amacıyla hediye edilen her tektaş pırlanta yüzük aile bireylerinin, arkadaşların ve çevrenin ilgi odağı olur. Güzelliği, büyüklüğü, ışıltısı üzerine yorumlar yapılır, beğeniler ifade edilir. Bu konu adeta başlı başına büyük bir merak ve eğlence konusudur. Bir de bu pırlanta yüzük ünlü birine; hayatı, yaşantısı, ilişkileri, duruşu, giysileri kısacası her şeyi birçok kişi tarafından merakla izlenen birine aitse...

Tarihte bir gezintiye çıkalım ve beğeni, şaşkınlık, kıskançlık gibi duyguları alevlendiren, her biri masal gibi olan ünlü tektaş pırlanta yüzüklerden bazılarına göz atalım.

 

Kraliyet ailesi ve siyaset dünyasından...

Aşk ve bağlılığın simgesi olarak pırlanta yüzük hediye etme geleneği, 15. yüzyılda Avusturya Arşidükü Maximillian’ın, nişanı sırasında Burgonya düşesi Mary’e elmas bir yüzük hediye etmesiyle başlamış. Bu yüzük muhtemelen tarihteki ilk ünlü evlilik yüzüğü idi. Sol elin dördüncü parmağına yüzük takma geleneği ise, Eski Mısırlıların bu parmakta bulunan damarın (“vena amoris”- aşk damarı) doğrudan kalbe ulaştığına olan inançlarından geliyor.

Dikkat çeken başka bir evlilik yüzüğü ise Kraliçe Victoria'ya ait yılan şeklindeki yüzüktür. O zamana kadar kimse bu figürde bir yüzük takmamış olduğu için, döneminin en çok konuşulan yüzüğü oldu ve haklı bir üne kavuştu.

Prens Philip’in İngiltere Kraliçesi Elizabeth'e evlenme teklif ettiğinde taktığı yüzük, prensin annesinin nesilden nesle geçen tacındaki pırlantalardan oluşuyordu. Ortadaki 3 karat büyüklüğündeki pırlantayı beş daha küçük pırlanta çevreliyordu.

 

Grace Kelly ve Monako Prensi Rainier'nin evliliği adeta bir peri masalıydı. Yanlarında birer tane baget kesim pırlanta bulunan 10.47 karat büyüklüğündeki zümrüt kesim pırlanta yüzük, tüm dünyada tasarımcılar tarafından en çok taklit edilen bir ikon haline dönüştü.

 

Prens Charles ve Lady Diana Spencer'ın 1981 yılında St. Paul Katedrali'ndeki düğünleri, katedralin dışındaki 600.000 ve televizyonlarının başındaki 750 milyonu aşkın kişi tarafından izlendi. Lady Diana'nın sol yüzük parmağını, 14 adet pırlantanın çevrelediği 12 carat büyüklüğünde oval kesim safir bir yüzük süslüyordu. Oğlu Prens William Kate Middleton’a aynı yüzükle evlenme teklif etti.

 

John F. Kennedy, Jacqueline Bouvier'e evlenme teklif ettiğinde, özel tasarımını gizlice yaptırdığı etrafında farklı kesimlerde toplam 2.88 carat büyüklüğünde pırlantalar olan 2.84 karatlık zümrüt bir yüzük hediye etti. Tasarım çok modern bulundu ve 1950'lerin ortasından itibaren zümrütlü evlilik yüzüğü modasının öncüsü oldu.

 

Gösteri dünyasından...

1968 yılında Richard Burton, evlilik hediyesi olarak 33 karat büyüklüğündeki Krupp pırlantasını satın aldı. Pırlantanın eski sahibesi çelik devi Alfred Krupp'un ikinci eşi idi. Burton'ın Elizabeth Taylor'a hediye ettiği ve 69.42 karatlık armut şeklindeki pırlanta ise, evlilik için olmasa bile en ünlü yüzük oldu. 240 carattan büyük bir ham elmastan kesilen bu taş, mücevher tarihine Taylor-Burton pırlantası olarak geçti.

 

Jennifer Aniston, Justin Theroux’dan 10 karatlık cushion kesim pırlanta bir tektaş yüzükle evlenme teklifi aldı.

 

Jay-Z’nin Beyonce’ye hediye ettiği tektaş yüzük, 18 karatlık zümrüt kesimdi.

 

Michael Douglas, Catherine Zeta-Jones'a 1999 yılının noelinde, 28 adet pırlantayla çevrili 10 karatlık bir markiz kesim pırlanta yüzükle evlenme teklif etti. Yüzüğün değerinin 2 ila 3 milyon USD arasında olduğu tahmin ediliyor.