Renklerin Dili

Doğanın bize sunduğu sayısız zenginlik arasında değerli taşların vazgeçilmez bir yeri var.

Modadan, mimariye yaşamımızın her noktasında olduğu gibi özellikle mücevherde olumlu bir enerji saklı.

Zen Pırlanta tasarımlarında pırlanta ile buluşan renkli değerli mücevherlere, simgeledikleri ve sırlarıyla birlikte tüm enerjilerini yansıtıyor.

ZÜMRÜT muhteşem yeşil

Image

Bolluğun, zenginliğin, aşkın taşı...

Zümrüt, yeşil rengiyle kalp çakrasına etki ederek huzur ve dinginlik sağlar. “Gücün taşı“ olduğuna inanılan zümrüt fiziksel, ruhsal ve duygusal dengeyi sağlar. Ruhsal gelişimi, iletişimi, neşeyi, romantizmi, uyum ve birliği arttırdığına inanılır.

Zümrüt, 4000 yılı aşkın bir süre kutsal olarak görüldü. Eski Mısır’da ve Yunanistan’da din adamları tarafından kullanıldı. Duyguları güzel sözlerle ifade edebilmek ve gerçekleri görebilmek için yardımcı olduğuna inanıldı.

YAKUT tutkulu kırmızı

Image

Aşkın, cesaretin, zaferin taşı...

Yakut enerjiyi yükseltir. Bu da yakut takan kişinin kendini daha dinamik hissetmesini sağlar, hatta tutkulu aşklar yaşatır.
Yakut çok eski zamanlardan beri aşkın en iyi habercisi oldu. Yakut kırmızısı ateş demektir, tutku demektir ve arzunun ta kendisidir.Kırmızı aynı zamanda cesaret ve zaferin temsilcisi olduğu için yakut kralların, mihracelerin ve sultanların gözde mücevheri oldu. Çiftler arasında iyi duyguları pekiştiren bir gücü de olduğuna inanıldı.

SAFİR derin mavi

Image

Zarafetin, dürüstlüğün, sadakatin taşı...

“Efsanelerin taşı“ olarak da biliniyor. Çok eski zamanlardan beri ciddiyetin, bağlılığın ve sadakatin simgesi olarak görüldü. Bu nedenle, bağlanmanın, güvenin ve dürüstlüğün göstergesi olarak çoğu zaman nişan yüzüklerinde safir kullanıldı. Örneğin Prenses Diana’nın nişan yüzüğü, etrafı 14 pırlanta ile çevrili 18 karatlık safir bir yüzüktü.

İnanışa göre doğuda safir tılsımlı bir taş olarak tanınıyor ve bugün bile taşıyana bereket getirdiğine inanılıyor, onu kötülüklerden koruduğu düşünülüyor.

Safir ismi Yunancada “güzel şey“ anlamına geliyor. Antik Mısır’da safir, gerçeğin simgesi olmuş. Hindistan’da ise mihracelerin zenginliklerinin ve güçlerinin bir işareti olarak kullanılmış.

SMOKY TOPAZ gizemli kahverengi

Image

Bilgeliğin, kararlılığın, dengenin taşı...

Smoky topaz tarih boyunca ona atfedilen iyileştirici ve koruyucu özelliklerle adeta gizemli bir taştır. Eski uygarlıklarda topazın gizemli güçleri olduğuna ve yaşam sevincini simgelediğine inanılıyordu. Topaz takan kişinin hayattan daha çok zevk aldığı düşünülüyordu. Smoky topazın onu taşıyan kişideki tüm olumsuzlukları uzaklaştırdığına inanıldığı için ruhsal düzensizlikleri iyileştirmede kullanılırdı.

Rahatlatıcı bir etkisi olduğu, gerginlikleri azalttığı söylenirdi. Romalılar topazı güneş tanrıları Jüpiter ile bütünleştirmişlerdi ve bu taşın hükümdarlara bilgelik kattığına inanıyorlardı.

BLUE TOPAZ yaratıcı mavi

Image

Yaratıcılığın, iletişimin, netliğin taşı...

Blue topaz umut vaad eden tatlı mavi tonuyla bilgeliği, anlayışı ve yaratıcılığı vurgular. Görüşleri güçlendirir, çabuk ve pratik çözümler üretmede yardımcıdır. Mavi topaz sanatsal özellik taşır ve kişinin sanatsal özelliğini ortaya çıkarır. Boğaz çakrasını açar,hayal gücünü geliştirir.

Duyguları dengelediğine inanılır, daha anlamlı, net bir iletişim kurmaya yardımcı olur, kişinin umutlarını ve isteklerini daha rahat ifade etmesini sağlar.

AMETİST ihtişamlı mor

Image

Enerjinin, huzurun, mutluluğun taşı...

Amethystos'tan gelen kelime, “sarhoş etmeyen” anlamına gelir.Eski zamanlarda taşın sahibini sarhoşluktan koruduğuna inanılırmış. Günümüzde ise “huzur taşı” olarak biliniyor ve ruhu beslediğine inanılıyor.

Ametist, asalet ve ihtişamın simgesi mor rengiyle enerji, mutluluk, huzur ve canlılık verir. Enerji yüklü bir taş olduğu için canlandırıcı bir etkisi vardır. Yaydığı enerji her zaman fayda sağlar ve olumsuzluklardan korur. Özellikle negatif yüklü bir ortamda sadece pozitif enerjiyi çeker.

Radyasyondan ve negatif enerjiden koruduğuna, gözlere ve kalbe iyi geldiğine inanılır. Öfkeyi yatıştıran, stresi gideren ve pozitif enerji veren bir özelliği vardır.

SİTRİN güçlü sarı

Image

Başarının, motivasyonun, mutluluğun taşı...

Yapıcı bir enerjisi olan sitrin, negatif enerjiyi yok eder. Başarı getirdiğine inanılır. Sitrin, takan kişiye neşe ve mutluluk verir. Motivasyonunu yükseltir, kıskançlığın dengelenmesine en iyi etkendir. Yaratıcılık konusunda özellikle de yazarlar için güçlü bir esin kaynağıdır.

Bir diğer adı da “Tüccar Taşı” olan sitrini, çok eski çağlarda tüccarlar kasalarına koyarlardı. Bu taşın paranın bereketini arttırdığına inanırlardı.

GARNET yenilikçi kırmızı

Image

Yenilenmenin, canlılığın, düzenin taşı...

Garnet adının, nar tanelerine benzediği için Latince'de “tane” anlamına gelen “granate” kelimesinden geldiğine inanılır. Garnet enerjiyi artırır, karışıklıkların çözülmesine yardım eder, kötülüklerden, yaralanmalardan koruyan bir enerjiye sahiptir.

Hayalleri gerçekleştirmeye destek olur, kariyer için gerekli olan kendine güveni, cesareti ve yaratıcılığı artırır. Duygusal olarak da bağlılığı, dürüstlüğü, umudu ve inancı güçlendirdiği düşünülür.

TANZANİT  çarpıcı mavi

Image

Farkındalığın, sakinliğin, derinliğin taşı...

Doğada çok eski bir oluşum olan tanzanit, ilk kez 1967 yılında Tanzanya'da Kilimanjaro Dağı'nın eteklerinde keşfedilmiştir ve dünyada sadece orada çıkar.

Farklı ışıkların altında, kimi zaman sakin ve derin bir mavinin,kimi zaman da asaletin rengi morun tonları görülür.  Tanzanitin kişinin kendini keşfetmesine, daha iyi anlamasına ve farkındalığının artmasına yardımcı olduğuna inanılır.

PERİDOT sakin yeşil

Image

Sevecenliğin, yenilenmenin taşı...

Canlı yeşil renginin içinde hafif güneş sarısı bir tona da sahip peridot, ismini Yunancada “zenginlik veren” anlamına gelen“peridona” kelimesinden alır. M.Ö. 2. yüzyıla ait Mısır mücevherlerinde bile bulunan çok eski bir değerli taştır. Eski Romalılar da peridotu, yapay ışıkta bile değişmeyen canlı yeşil renginden ötürü büyük beğeniyle kullanırlardı ve belki de bu sebeple ona “gecenin zümrütü” adını vermişlerdi.

Peridotun yenilenmede yardımcı olduğuna, bolluk ve bereket getirdiğine inanılır. Strese karşı iyi bir koruyucudur. Kullanan kişiyi negatif yönlendiren duygulardan arındırır, duygu dengesi sağlar.

Örneğin; kaygıyı, ani oluşan korkuları azaltır, sosyal çevre ile iletişimi güçlendirir. Aşkı çağırdığına ve ilişkilerde uyum getirdiğine inanılır. Peridotun, onu takan kişiyi bir kalkan gibi koruduğu söylenir.