Altın Nasıl Anlaşılır?

Altın, doğanın ihtişamı ve güzelliğini yansıttığı için mücevher sektöründe kendisine özel bir yer edinir. Dayanıklılığı ve estetik görünümü, altının kadınlar tarafından da talep görmesini sağlar. Altın, doğada; kayaların içleri, volkanik kayalar, akarsu yatakları gibi yerlerde bulunmaktadır. Altını bulmak zor olmakla birlikte altını çıkarması da oldukça meşakkatlidir. Kayaların parçalanması veya yapılan kazılar ile birlikte altına ulaşmak mümkündür. Peki mücevher dünyasının gözbebeği altın nasıl anlaşılır? Altının gerçek olup olmadığını anlamanın yöntemleri nelerdir?

Altının Sahte Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Altının sahte olduğunu anlamak için sirke deneyi, su deneyi başta olmak üzere farklı yöntemler denenmektedir. Gerçek altın nasıl anlaşılır sorusunun cevabı olarak sıklıkla kullanılan yöntemler arasında su deneyi yer alır. Bu yöntemde büyük bir sürahi içerisine su koyup altını içine atabilir ve altının batıp batmadığını gözlemleyebilirsiniz.

Altının üzerine birkaç damla sirke damlatın. Eğer altının rengi değişiyorsa sahtedir. Çünkü gerçek altında renk değişikliği meydana gelmez. Ayrıca sahte altın zamanla aşınacaktır. Bu nedenle altına dikkatli bir şekilde baktığınızda altının altında farklı bir metal görüyorsanız eğer, o altın sahtedir.

Altın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Altın alırken altının ayarı, gerçek olup olmadığı, rengi gibi hususlara dikkat edilmelidir. Altın genellikle kuvarslı veya şistli damarlar ve altın kumlardan çıkarılır. Mekanik ya da kimyasal işlemler uygulanarak altın saf bir şekilde elde edilir. Altın, kararlı bir element olduğundan kolay kolay tepkimeye girmez. Bu nedenle paslanmaz ve solmaz.

Altın nasıl anlaşılır, altın alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir gibi sorulara cevap olarak şu hususları sıralayabiliriz:

 •   Alacağınız altının üzerinde yer alan ayar imalatçı firmanın patent damgasını kontrol edin.
 •   Altını, güvenilir hizmet sunan firmalardan satın almanız, beklenmedik durumlarla karşılaşmanızı engelleyecektir.
 •   Altın alırken sahte altın nasıl anlaşılır sorusuna yanıt alabileceğiniz yöntemleri uygulayarak altının gerçek olup olmadığını anlayabilirsiniz.
 •   Altını neden almak istediğinizi belirlemek sizin için faydalı olacaktır. Özellikle düğünler için ise saflık dereceleri ve ayarları önem taşıyacaktır.
 •   Uzman görüşünden yararlanabilir, satın alacağınız altın mücevher için güvenilir bir yol izleme şansı elde edebilirsiniz.
 •   Piyasa durumunu inceleyerek satın almadan önce ürünün gram ağırlığı ve gram fiyatını öğrenebilirsiniz.

Altin nasil anlasilir

Zen Pırlanta'da yer alan 0.11 Karat Aşk Koleksiyonu Pırlanta Yüzüğe göz atmak için resme tıklayabilirsiniz.

Sahte Altın ve Gerçek Altın Arasındaki Farklar Nelerdir?

Sahte altın ve gerçek altın arasında ağırlık, görünüm gibi konularda çeşitli farklılıklar bulunur. Altın nasıl anlaşılır, sahte altının özellikleri nelerdir gibi sorulara verilebilecek en iyi cevaplar şu şekildedir:

 •   Sahte altın, gerçek altından çok daha parlaktır.
 •   Farklı ışıklarda sahte altın parlaklık ve rengini değiştirir.
 •   Gerçek altın son derece dayanıklıdır, bu nedenle solmaz. Aynı zamanda bükülmez ve kırılmaz.
 •   Gerçek altının rengi farklı ışıklarda değişmez.
 •   Sahte altın gerçek altından çok daha hafiftir.

Altın madenciliği dünyada en fazla Avustralya, Kanada, Güney Afrika vb. ülkelerde gerçekleştiriliyor. Fakat altını çıkarmak ve onu işlemek son derece zor. Bu nedenle sahte altın üretimi de ön plana çıktığından sahte altın ile gerçek altın arasındaki farkları biliyor olmak son derece önemlidir.

Altın Ayarı Ne Demek?

Altın ayarı, altının bütününün 24’te biridir. Eğer bir bileziğin 24’te 18’i altından, 24’te 6’sı gümüşten yapılmışsa bilezik, 18 ayar altından yapılmış demektir. 24 ayar bir altında ise farklı bir karışım bulunmaz. Bu nedenle 24 ayar altın bulmak oldukça zordur.

Türkiye’de altın ayarı temelde 4 adettir. Bunlar 8, 14, 18 ve 22 ayardır. Altının ayarları, altının saflık derecelerini gösterir. 22 ayar altın, %91,6 oranında saftır. Altının ayarı düştükçe saflık derecesi de azalır.

Altın ayarı nasıl anlaşılır sorusu, özellikle altın satın alırken merak edilen sorular arasında yer alır. Altın mücevherlerin üzerinde bir damga bulunur. Bu damgada altının saflık derecesi yazar. 24 ayar altın, 999 damgası ile işaretlenir.

Altın ayarı, altın mücevher alırken dikkate alınması gereken önemli bir faktördür. Bunun yanı sıra altın yatırım aracı olarak da tercih edilebilir. Bu tür durumlarda da altın ayarı ön planda yer alacaktır. Altın ayarı yüksek olduğunda altın fiyatlarında artış meydana gelecektir. Bu durum, alınan altından elde edilecek kârın da daha fazla olacağı anlamına gelir.

Zen Pırlanta’da genellikle 14 ayar altın kullanılır. Birbirinden eşsiz  seçeneklerin yer aldığı Zen altın yüzükleri sitemiz üzerinden güvenli bir şekilde satın alabilirsiniz.

altin nasil anlasilir

Zen Pırlanta'da yer alan Klasik Altın Alyansa göz atmak için resme tıklayabilirsiniz.

Altın Ayarı Nasıl Anlaşılır?

Altın yoğunluğu ya da parlaklığını ölçen çeşitli testler bulunduğunu belirtmek mümkündür. Altın, son derece yoğun bir metal olduğu için bir suyun içine koyduğunuzda suyun dibine batar. Öte yandan farklı ışıklar altında renginde herhangi bir değişme olmaz. Bu nedenle elinizdeki altının gerçek olup olmadığını anlamak için farklı ışıklar altında altını detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Saf altın ciltteki ter veya yağ ile herhangi bir reaksiyona girmez. Eğer altın mücevherinizi kullandıktan sonra cildinizde kararma fark ediyorsanız kullandığınız mücevherdeki gerçek altın değildir ve bu izlediğiniz yol da altın nasıl anlaşılır konusunda destekleyici bir rol üstlenir. Bu tür testlerin her biri gerçek altını anlamanın en basit yöntemleri arasında yer alır.

altin nasil anlasilir

Zen Pırlanta'da yer alan 0.02 Karat Kart Tanesi Pırlanta Kolyeye göz atmak için resme tıklayabilirsiniz.

Altın Neden Değerlidir?

Altın madeni kolay işlenebilir, doğada kararlı bir yapıda bulunur, havadan ve sudan etkilenmez; bu nedenle paslanmaz. Bu ve bunun gibi özelliklerin tamamı altının son derece değerli bir element olmasına neden olur. Ayrıca son derece parlak bir görünümdedir. Mücevher yapımında kullanıldığında eşsiz mücevherlerin ortaya çıkmasını sağlar.

Uzun süre kullanılan altın mücevherler, kir gibi dış etkenler nedeniyle kararma yapabilir. Bu tür durumlarda altın parlatma yöntemleri kullanılabilir. Bu yöntemler arasında yer alan tuzlu su, altındaki kararmaları gidermeye yardımcı olabilir. Öte yandan altın mücevherin üzerine bir miktar diş macunu eklenerek diş fırçası yardımıyla mücevher üzerindeki kirler giderilebilir. Fakat unutulmamalıdır ki bu yöntemlerden ziyade uzman eline bırakmak, mücevherinizin bakımı konusunda daha sağlıklı bir yol izlemenizi ve mücevherinizin zarar görmemesini sağlayacaktır.

Altın Renkleri Nelerdir?

Altının rose, sarı, beyaz ve yeşil olmak üzere 4 farklı rengi bulunur. Zen Pırlanta, özellikle alyanslarda farklı altın renklerine yer verir. Beyaz altın ile tasarlanan ve estetik detaylarıyla dikkat çeken farklı yüzük modelleri bulunur. Öte yandan sıra dışı alyans satın almak isteyen kişiler için rose altın ile tasarlanan modeller de sunulabilir. Bunun yanı sıra sarı altın kullanılarak tasarlanan ve klasik bir görünüm elde eden modeller de mevcuttur.

altin nasil anlasilir

Zen Pırlanta'da yer alan 0.01 Karat Aşk Koleksiyonu Kalp Pırlanta Bilekliğe göz atmak için resme tıklayabilirsiniz.

Altın Mücevherlerin Şıklığına Zen Pırlanta Güvencesiyle Sahip Olun

Altın, doğanın mucizeleri arasında yer alır. Bu nedenledir ki geçmişten günümüze mücevher dünyasında kendisine özel bir yer edinmiş ve mücevherlere eşsiz bir dokunuşta bulunmuştur. Hem parlaklığı hem de dayanıklılığı ile kadınların vazgeçilmezleri arasında yer alan altın, Zen Pırlanta ile asıl değerini kazanmıştır.

Zen Pırlanta, ayarları değişiklik gösteren ve parlaklığını her ortamda koruyan altın yüzük, altın kolye, altın bileklikleri sizlerle buluşturuyor. Gerçek altın konusunda güvenilir hizmet almanızı sağlayan Zen Pırlanta, altın satın alırken sürecin sizin için çok daha kolay geçmesini sağlıyor. Süreçte profesyonel yardım istiyorsanız, Zen Pırlanta uzman desteğini sizlere sunabilir. Ayrıca kurumsal hizmeti ile aklınızdaki tüm soru işaretlerini giderecektir. Altın mücevher fiyatları altının ayarına göre değişiklik göstermekle birlikte Zen Pırlanta, altın mücevherleri sizlere her zaman çok özel fiyatlarla sunmaya devam ediyor.