Evlilik Yüzüğü Hangi Ele ve Parmağa Takılmalıdır?

Evlilik yüzükleri, sol elde yüzük parmağına takılır. Nişan döneminde kullanılmaya başlanan evlilik yüzükleri, ilk olarak sağ el yüzük parmakta kullanılır. Farklı gelenek ve kültürlerde değişiklik gösterse de genellikle evlilik akdinin gerçekleşmesi sonrasında yüzük, sağ elden sola geçer. Evlilik yüzüğü parmağı neden sol eldir sorusu ve evlilik yüzüğü hangi ele ve parmağa takılmalıdır sorusu özellikle geçmiş dönemlerde merak edilen konular arasında yer almıştır.

Evlilik yüzüğünün sol elde kullanılmasını içeren bu çok özel gelenek, Eski Mısır ve Roma’dan günümüze kadar ulaşmıştır. Sol eldeki yüzük parmağından geçen bir damarın kalbe ulaştığı düşünüldüğü ve evlilik yüzüğünün sevgi ve aşk ile doğrudan bir ilgisi bulunduğu için evlilik yüzükleri, sol elde kullanılır. Yalnızca bir tasarım olmayan, çok özel anlamı ile çiftlerin aşklarını estetik dokunuşlarla zenginleştirmesini sağlayan evlilik yüzükleri, artık birçok kültürde sol elin yüzük parmağında kullanılmaya başlanmıştır.

evlilik yuzugu hangi ele ve parmaga takilir

 

Zen Pırlanta'da yer alan 0.44 karat oval tektaş pırlanta yüzüğe göz atmak için resme tıklayabilirsiniz.  

Evlilik Yüzüğü Hangi Parmağa Takılır?

Evlilik yüzükleri ya da alyanslar, nişanlılık döneminde sağ elin yüzük parmağında kullanılmakla birlikte evliliğin gerçekleşmesi neticesinde sol elin yüzük parmağında kullanılır. Kültürel bakış nedeniyle yüzük parmağında kullanılan evlilik yüzükleri, çoklu yüzük stilini oluşturmak isteyen kadınlar tarafından farklı parmaklarda da kullanılabilir. 

Alyanslarla son derece uyumlu bir tasarıma sahip olan yüzük modelleri, orta parmakta kullanılarak evlilik yüzüğünün ışıltısı ön plana çıkarılabilir. Bunun yanı sıra evlilik yüzüğü farklı yüzük tasarımlarıyla aynı parmakta kullanılabilir. Bu tür kullanımlar tamamen estetik ve zarif bir stil oluşturmak adına çeşitlendirilebilir.

evlilik yuzugu hangi ele ve parmaga takillmalidir

 

Zen Pırlanta'da yer alan 0.13 karat sarmaşık forevermark tektaş pırlanta yüzüğe göz atmak için resme tıklayabilirsiniz.  

Evlilik Teklifi Yüzüğü Hangi Parmağa Takılır?

Evlilik teklifi yüzüğü genellikle tektaş pırlanta olarak tanımlanır ve evlilik teklifi edildikten sonra sağ elin yüzük parmağına takılır. Sağ ele takılmasının nedeni, henüz evlilik akdinin gerçekleşmemiş olduğunun belirtilmesidir. Çiftlerin mutlu birlikteliklerinin başlangıcı olan evlilik teklifleri, çok özel bir geleneğin uzantısıdır. Peki evlilik tekliflerinde neden genellikle tektaş pırlanta yüzük tercih edilir ve bu yüzük sağ ele takılır?

Evlilik teklifleri, unutulmaz bir anın başlangıcıdır. Bu nedenle çiftler, bu çok özel anın ölümsüzleşmesini ister. Merkezde tek bir pırlantanın yer aldığı, zaman zaman minimalize edilmiş pırlantalar ile tasarlanmış olan tektaş pırlanta yüzükler, aşkı ve sevgiyi ifade etmenin en zarif yoludur. Bu nedenle evlilik teklifi edecek erkekler, tekliflerinin benzersiz bir hal almasını sağlayabilmek için tektaş pırlanta yüzükleri kullanır.

evlilik yuzugu hangi ele ve parmaga takilir

 

 Zen Pırlanta'da yer alan 0.40 karat aşk pusulası tektaş pırlanta yüzüğe göz atmak için resme tıklayabilirsiniz.  

Evlilik yüzüğü hangi ele ve parmağa takılmalıdır sorularına yanıt verecek olursak, bağlılığın ve aşkın sembolü olan tektaş, evlenene kadar sağ elin yüzük parmağında kullanılır diyebiliriz. Çünkü sol elin yüzük parmağında kalbe giden bir damar olduğu düşünülür. Bu nedenle sol eldeki yüzük parmağı, evlilik yüzüğü alyans için ayrılmıştır.

Kadınlarda Evlilik Yüzüğü Hangi Parmağa Takılır?

Kadınlarda alyans, evlendikten sonra sol eldeki yüzük parmağına takılarak kullanılır. Bir kadın için alyans, evliliğin estetik ve zarif bir simgesidir. Bu nedenle evliliğin gerçekleşmesi ile birlikte kadınlar, evlilik yüzüklerini mutlu anlarını ölümsüzleştiren bir mücevher olarak değerlendirir.  Alyans, mücevher dünyasında hem tasarımı hem de sahip olduğu anlam itibarıyla özel bir yer edinir.

Kadınlar için evlilik yüzükleri, duygusal bağın vücut bulmuş halidir. Şekli, sonsuz bağlılığı ifade eder. Bunun yanı sıra tasarımında yer alan diğer detaylar, aşkı ve sevgiyi sembolize etme konusunda son derece başarılıdır. Dolayısıyla evlilik yüzükleri, kadınların farklı yüzük tasarımlarıyla birlikte kullanıldıkları mücevherler arasında yer alır.

Estetik ve zarif tasarımları ile her ortamda dikkatleri üzerine çekmeyi başaran alyanslar, tektaş pırlanta yüzüklerle ya da baget yüzük tasarımlarıyla muhteşem bir uyum yakalar. Alyansın şık tasarımı, tektaşın zarafetiyle bir araya gelir. Ortaya muhteşem bir dans çıkar. Bazı alyanslar, oldukça hareketli bir tasarıma sahiptir. Örneğin minimalize edilmiş pırlantalarla süslenmiş olabilir. Bu tür alyans modelleri, oldukça ince bir yüzük modeli ile estetik bir uyum yakalar. Çoklu stilin parçası haline gelen yüzük tasarımları, kombinlere eşsiz bir dokunuşta bulunmayı başarır.

Erkeklerde Evlilik Yüzüğü Hangi Parmağa Takılır?

Erkeklerde evlilik yüzüğü, evlendikten sonra sol elin yüzük parmağında kullanılır. Eşsiz bir kültürün en özel ögelerinden biri olan alyanslar, kadınlar için önemli olduğu kadar erkekler için de çok özel bir yere sahiptir. Erkeklerde evlilik yüzüğü hangi ele parmağa takılır cevabı için, erkeklerde evlilik yüzüğü, genellikle sağ elin dördüncü parmağı olan yüzük parmağına takılmaktadır. Bu nedenle mutlu birlikteliklerini her an hatırlamak isteyen erkekler, alyanslarını sol elin yüzük parmağında kullanır.

Yüzüğü benzersiz bir aksesuar olarak gören erkekler, alyanslarını sıra dışı yüzük tasarımlarıyla bir arada kullanarak kombinlerinin zarif ve estetik yönlerine vurguda bulunur. Çok özel detaylarla hareketlilik kazanan zarif yüzük modelleri ve alyanslar, tarzına önem veren erkeklerin kendilerini her ortamda çok özel hissetmesini sağlar.

Evlenme Teklifi Ederken Yüzük Hangi Parmağa Takılmalıdır?

Evlenme teklifi ederken yüzük, sağ elin yüzük parmağına takılarak geçmişten günümüze gelen önemli bir gelenek yaşatılır. Çünkü evlilik tekliflerinde yüzük kullanımının tarihi çok eskilere dayanır. Çok özel bir tasarıma sahip olan yüzükler, evliliğin simgesi olduğundan uzun süredir teklif sırasında benzersiz yüzük tasarımları kullanılır.

Evlilik teklifi sırasında genellikle tektaş pırlanta yüzükler tercih edilir. Merkezde yer alan tek bir pırlanta, biricikliğin sembolüdür. Ayrıca tektaş, “Seni seviyorum" demenin en estetik ifadesidir. Bu nedenle tektaş yüzüğe olan ilgi, son derece fazladır. 

evlilik yuzugu hangi ele ve parmaga takilmalidir

 

 Zen Pırlanta'da yer alan 0.40 karat hera tektaş pırlanta yüzüğe göz atmak için resme tıklayabilirsiniz.  

Nişan Yüzüğü ve Evlilik Yüzüğü Aynı Parmağa mı Takılır?

Nişan yüzüğü ve evlilik yüzüğü farklı elin aynı parmağında kullanılır. Nişan yüzüğü sağ elin yüzük parmağında kullanılmakla birlikte alyanslar, sol elin yüzük parmağında kullanılır. Her iki yüzük modeli, muhteşem bir görünüm için aynı anda kullanılarak kombinlerin dinamizm kazanmasını sağlayabilir.

Evlilik yüzüğü alyans, çoğunlukla nişan döneminde nişan yüzüğü olarak kullanılır. Evlilik akdinin gerçekleşmesi sonrasında aynı yüzük, evlilik yüzüğü olarak değerlendirilebilir. Fakat alyans ve nişan yüzüğünde farklı tasarımlar da tercih edilebilir. Nişan yüzüğü çok gösterişli bir tasarıma sahip olabilir. Evlilik yüzükleri ise sürekli kullanıldığı için daha sade ve şık alyans modelleri arasından tercih yapabilir ya da en çok sevilen tektaşları tercih edebilirsiniz.

Hem evlilik yüzüğü hem de nişan yüzüklerinde benzersiz tasarımları sizlerle buluşturan Zen Pırlanta, mutlu birlikteliklerinizi çok özel yüzük modelleriyle evliliğinizi taçlandırmanızı sağlıyor. Tarzınıza uygun yüzük tasarımları arasından tercihte bulunabilir, yenilikçi ve zarif bir görünüm elde edebilirsiniz.

Bu yazımızda evlilik yüzüğü hangi ele ve parmağa takılmalıdır konusuna değindik. Söz ve nişan yüzüğü seçimi için öneriler sunduğumuz yazımızı inceleyerek daha fazla bilgi edinebilirsiniz.