2-22 TEMMUZ
BÜYÜK ZEN PIRLANTA
İNDİRİMİ

Kararmış Kolye Nasıl Parlatılır?

Kararmış kolye parlatma uygulaması için kimyasal içermeyen deterjan ve su, beyaz sirke ve su, limon suyu, şampuan ve diş fırçası gibi malzemeler kullanılması ve mücevherlerin nazik bir şekilde parlatılması mümkündür. Vücut yağları, parfüm, deodorant ve diğer kozmetik ürünler; kolye ile temas ettiklerinde takının kararmasına neden olabilir. Bu tür durumlarda kolyenin eski rengini kazanabilmesi için kullanılabilecek birçok yöntem bulunur.

Kararmış Kolye Parlatma İşleminden Önce Bilinmesi Gerekenler

Kolyelerin doğru bir şekilde parlatılabilmesi için mücevherde kullanılan madenlerin özellikleri hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Altın, oksitlenme gibi durumlara karşı son derece dirençlidir. Altın mücevherlerin yumuşak bir fırça ve kimyasal içermeyen sabunlu su ile temizlenmesi mümkündür.

Kolye bakımı kapsamında, kolyede kullanılan maden pırlanta ise bakım uygulamalarında farklılıklar oluşabilir. Pırlanta, çizilmeye karşı oldukça dayanıklıdır. Fakat parlaklığının korunabilmesi, aşınma ve matlaşma gibi durumlar için bakım gerektirebilir. Pırlanta kolye temizleme işlemleri için bir miktar şampuan, diş fırçası ile kolyenin yüzeyine nazikçe uygulanabilir.

Her ne kadar bahsi geçen yöntemler kullanılabilecek olsa da uzman desteği almak, kolyenin zarar görmesini önleme açısından son derece önemlidir. Kararmış kolye nasıl parlatılır sorusu dahilinde uygun yöntemler en hassas şekillerde uygulanmalıdır.

Ayrıca kolyelerin muhafaza edilme şekilleri de önemlidir. Kolyelerin bir arada saklanması, çizilmelerine neden olabilir. Bu nedenle özel kutularında ve tek başına muhafaza edilmesi önerilir. Kolye bakımı ve parlatma işlemleri adına bilinmesi gereken hususlardan bir diğeri de ucuz olarak satın alınan takılarda insan sağlığına zarar veren çeşitli materyallerin bulunmasıdır. Bu nedenle güvenirliğinden emin olunan firmalar aracılığıyla satın alma işlemleri gerçekleştirilmelidir.

Ucuz bir şekilde satılan ve içeriğinde insan sağlığına zarar verebilecek maddeler bulunan kolyelerin tercih edilmesi; cilt hassasiyeti bulunanlar için alerjik etkileri ortaya çıkartabilmektedir. Bu yüzden, içeriği altın ve pırlanta mücevherleri tercih etmek ve cilt sağlığı açısından da önem taşımaktadır.

Kararmış Kolye Zinciri Nasıl Parlatılır?

Kararmış altın kolye, pırlanta ve renkli taşların zincirini parlatmak için kabartma tozu ve su yöntemi tercih edilebilir. Kararmış kolye nasıl parlatılır sorusunun cevaplarından biri olan bu yöntemde uygulanması gereken adımlar şu şekildedir:

 •       Bir cam kâseyi folyo ile kaplayın. İçerisine 1 yemek kaşığı kabartma tozu ekleyin.
 •       Kâseye kaynar su ekleyin.
 •       Kolyenizi birkaç dakika, oluşturduğunuz karışımın içinde bekletin.
 •       Kolyenizi çıkarıp bir kâğıt havlu üzerine koyun ve kalıntıları gidermek adına yumuşak bir bez aracılığıyla parlatma işlemlerini gerçekleştirin.

Kararmış Kolye Parlatma Aşamaları

Kararmış kolye nasıl parlatılır sorusu kapsamında altın, pırlanta ve gümüş olmak üzere kullanılan madene göre parlatma aşamalarından bahsetmek mümkündür. Pırlanta kolye parlatmak için tercih edilen profesyonel yöntemler şu şekildedir:

 •       İlk aşamada mücevher temizleyiciler ile pırlantada var olan kirler ve lekeler giderilir.
 •       Bir sonraki aşamada pırlanta kolye temiz bir su içerisine konulur. Bir süre bu şekilde bekletilir.
 •       Elmas tozu olmak üzere pırlantanın profesyonel şekilde temizlenmesini sağlayan malzemeler kullanılarak temizlik tamamlanır.
 •  

Kararmış kolye nasıl parlatılır sorusunun altın kolyeler için cevabı farklı olabilir. Altın kolyeniz için şu adımlardan oluşan temizlik uygulamaları gerçekleştirilir:

 •       Özel bir buhar temizleme makinesine kolyeniz yerleştirilir.
 •       Makinenin ürettiği yüksek basınçlı buhar ile kolyenin yüzeyindeki kir ve lekeler çıkarılır.
 •       Temizleme işlemi sonrasında kolye, ılık bir su ile durulanır, ardından kurulama işlemi gerçekleştirilir.

 

Gümüş kolyeleriniz ise özel bir solüsyona batırılır. Yumuşak bir fırça kullanılarak kolyenizin üzerinde bulunan leke ve kirler giderilir. Ardından kolye ılık su kullanılarak temizlenir ve kurulama işlemi sonrasında uygulama sonlandırılır.

Kararmış kolye nasıl parlatılır başlığındaki bu yöntemleri kullanmadan önce mücevherdeki maddenin içeriğine dikkat edilmelidir. Ayrıca değerli taşlarda uygulamaların hassas bir şekilde gerçekleştirilmesi, kolyelerin zarar görmesini engeller. 

Mücevherlerinizin ilk günkü parlaklığına geri döndürmek için ultrasonik temizleyici cihazlar da parlatma aşamasında tercih edilmektedir. Uzmanlar tarafından doğru cihazlar ve tekniklerle yapılan bu işlem, mücevherlerinizi zarar görmeden temizlenmesini sağlar. 

Kolye Temizliği ve Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Kolye temizliği ve bakımı, uzmanlar tarafından titizlikle yapılmalıdır. Çünkü uzmanların gerçekleştireceği bakım uygulamalarında profesyonel adımlar tercih edilir. Mücevher için özel solüsyonlar ve ultrasonik temizleyici cihazlar kullanılır ve uygun yöntemler arasından tercihte bulunularak kolyedeki lekeler giderilir. 

Siz de zarif, estetik ve göz alıcı pırlanta ve altın tasarımları sizlerle buluşturan Zen Pırlanta mücevher modellerini inceleyebilir, eşsiz tasarımlar arasından arzu ettiklerinizi satın alabilirsiniz. Ayrıca pırlanta bakımını nasıl yapabilirim sorusuna Zen Pırlanta uzmanlarından cevap alarak mücevherinizi ilk günkü gibi kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra kolye kararma engelleme uygulamaları için kafanıza takılan soruların cevaplarını öğrenerek mücevherinizi ışıltısını kaybetmeden kullanabilirsiniz. Zen, size yakışan mücevheri sunmaya devam ediyor!