Harf Gruplarına Göre Pırlanta Renkleri

Harf gruplarına göre pırlanta renkleri, pırlantanın kalitesini belirleyen 4C kurallarından biri olan rengi (colour) ifade eder. Pırlantada, içinde farklı elementlerin bulunup bulunmadığına göre renk sınıflaması yapılır. Karbon atomlarının arasına giren nitrojen atomları, pırlantadaki ışığın mavi kısmının emilimine neden olur. Bu durum, pırlantada sarı rengin oluşumuyla sonuçlanır. Dolayısıyla pırlantadaki sarılık, aslında bu sürecin sonucudur. 

Pırlantanın rengi, pırlantada renk sınıflamasının yapılmasını sağlar. Peki ama harf gruplarına göre pırlanta renkleri nelerdir? Yazımızın devamında pırlanta renkleri ve özellikleri hakkında ipuçlarına değiniyoruz…

Harf Gruplarına Göre Pırlanta Renkleri Nelerdir?

Pırlantada renk, pırlantanın kalitesini etkileyebilmekte olup pırlanta renkleri; Renksiz (D-F), Nadir Beyaz(G-J), Hafif Sarı (K-M) ve Sarı (N-Z) olmak üzere dört ana gruba ayrılır. Her bir grubun özellikleri birbirinden farklıdır. Renksiz sınıfındaki pırlantalar çok daha değerli kabul edilir. 

Renk sıralaması D harfinden başlar ve bu gruptaki pırlantalar içinde hiçbir şekilde farklı bir renk bulunmaz. Bu nedenle D sınıfındaki pırlantalar her zaman çok daha değerli ve kalitelidir. Z harfine doğru gidildikçe pırlantadaki renk artış gösterir. Kalitesi nedeniyle G ve K renkleri sıklıkla tercih edilmekte olup bu renk pırlantalar fiyat-performans ilişkisini başarılı bir şekilde korur.

Pırlantanın fiyatı neye göre belirlenir konusu hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için diğer yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Renksiz (D-F)

Renksiz sınıfına dahil olan pırlantalar, en kaliteli olanlardır. Çünkü içerisinde farklı bir renk barındırmaz. D renk pırlantalar hiçbir şekilde renk belli etmez. E renk pırlantalarda ise sadece uzmanların görebileceği renkler bulunur. Öte yandan F renk pırlantalarda da E renktekiler gibi hafif renkler bulunur fakat fiyat-performans konusunda son derece idealdir. 

D Grubu Pırlanta Rengi

Bu grupta yer alan pırlantalar, çıplak gözle bakıldığında hiçbir renk göstermezler. Bu nedenle renksiz pırlantalar sınıfında yer alır. En kaliteli derecelerden bir tanesidir. D renk pırlanta kullanılarak elde edilen mücevherler, ışığı son derece etkileyici bir şekilde yansıtır. Ayrıca parıltıları da oldukça fazladır. Doğal ışık altında bile saf beyaz rengini korur. Çoğunlukla en yüksek fiyat etiketine sahiptir. Dolayısıyla etkileyici bir mücevher arzulayanlar tarafından tercih edilirler.

F Grubu Pırlanta Rengi

Harf gruplarına göre pırlanta renkleri arasında yer alan F grubu pırlanta, renksiz gruba dahil olur. Bu tür pırlantalar, berrak bir görünüme sahiptir. İçerisinde sarı ve kahverengi tonları barındırmaz. Yalnızca uzmanlar tarafından incelendiğinde D ve E renk pırlantalardan ayırt edilir. F renk grubundaki pırlantaların kullanılmasıyla elde edilen tasarımlar, ışığı eşsiz bir şekilde yansıttıkları için son derece yenilikçi bir görünüme sahiptir.

Nadir Beyaz (G-J)

Nadir beyaz grubunda bulunan pırlantalarda üst taraftan bakıldığında bembeyaz bir görüntü elde edilir. Bununla birlikte alt kısımdan bakıldığında hafif bir renk gösterme eğilimindedir. Bu sınıfa dahil olan pırlantalar G, H, I ve J renk pırlantalar olarak değerlendirilir. G ve H renk pırlantalar birbirine son derece yakındır. Çıplak gözle bakıldığında çok fazla renk göstermezler. Türkiye’de sıklıkla bu gruptaki pırlantalar tercih edilir. I-J renk pırlantalar, çok hafif bir sarı renk gösterme eğilimindedir. Sıklıkla tercih edilen pırlanta grupları arasında yer alır.

G Grubu Pırlanta Rengi

Bir diğer pırlanta rengi G grubudur. G renk pırlanta, renksiz aralıktaki en yüksek renk derecesi olarak bilinir. Çıplak gözle bakıldığında renksizdir. Pırlanta mücevher yapımında kullanılmakta olup fiyatları, diğerlerine göre çok daha yüksek olabilir. Işığı başarılı bir şekilde yansıttığından mücevher tasarımlarının göz alıcı bir görünüm elde etmesini sağlar.

H Grubu Pırlanta Rengi

H renk pırlanta, neredeyse renksizdir. Bu gruptaki pırlantalar, çıplak gözle renksiz görünmekle birlikte parlak bir ışıkta bakıldığında içerisindeki sarı renk az da olsa fark edilebilir. Yüksek kalitedeki pırlantalar bu gruba dahil edilir.

Hafif Sarı (K-M)

Hafif sarı renk gösteren K-M renk pırlantalardaki sarı renk, yukarıdan bakıldığında fark edilir. Bu nedenle daha çok renk konusunda çok fazla hassas olmayan kadınlar tarafından tercih edildiklerini belirtmek mümkündür. 

K Grubu Pırlanta Rengi

K grubundaki pırlantalar, hafif renkli sınıfta yer alır. Çıplak gözle bakıldığında sarımsı renkleri fark edilir. Renksiz ve renksize yakın sayılan pırlantalardan çok daha uygun fiyatlıdır. Pırlantanın ışıltısıyla sarı renk gizlenebildiğinden K grubuna dahil olan pırlantalar da sıklıkla tercih edilir. Pırlanta yüzük ve kolye olmak üzere pek çok mücevherin tasarımında tercih edilmeleri mümkündür.

Sarı (N-Z)

Son grup, sarı renk grubu olarak bilinir. N, O, P, Q, R, S, T, U, W, X, Y ve Z renk pırlantalar bu grupta yer alır. Çok açık sarı ya da kahverengi renkli pırlantalar olarak bilinir. En uygun fiyatlı pırlantalardır, bu nedenle çok daha düşük ücretli pırlanta mücevher tasarımlarında kullanılır. Z renk pırlantalardaki sarı renk son derece fazladır.

Z Grubu Pırlanta Rengi

Belirgin bir sarı tonuna sahip olan Z grubu pırlantalar, diğerlerinden çok daha düşük fiyatlıdır. Pırlantada D’den Z’ye doğru gidildikçe pırlantanın rengi sarıya doğru kayar. Bu nedenle en kaliteli pırlanta D grubundakilerdir. Yani D renk grubundaki pırlantalar, en iyi renk skalasında yer alır. Çünkü herhangi bir renge sahip değillerdir ve saf beyaz rengiyle dikkatleri üzerine çeker. Harf gruplarına göre pırlanta renkleri listesinde Z grubuna yaklaştıkça pırlantanın saflığı azalır. Dolayısıyla dışarıdan bakıldığında sarı renk çok daha belirgin bir hale gelir. Bu nedenle pırlantanın rengine göre mücevherin parıltısı da değişiklik gösterir.

Zen Pırlanta en özel pırlanta harf grubunda yer alan mücevherleri sizlere sunmaktadır. Baget yüzük, tektaş yüzük başta olmak üzere pırlanta tasarımlarında farklı renk skalasına sahip pırlantalar yer almaktadır. Pırlanta renkleri konusunda bilgi verdiğimiz gibi ayrıca tektaş yüzük seçiminde dikkat edilmesi gerekenler konusunda sizlere yardımcı olacak diğer içeriğimize de göz atabilirsiniz.

Zen Pırlanta, en iyi pırlantaları kullanarak eşsiz mücevherlerin ortaya çıkmasını sağlıyor. Zen kalitesiyle üretilen ve ışığı başarılı bir şekilde yansıtan modeller, tarzına önem veren kadınların kombinlerini estetik dokunuşlarla tamamlamasına katkıda bulunuyor. Bu yazımızda sizler için harf gruplarına göre pırlanta renklerine değindik. Siz de Zen dokunuşuyla tasarlanan pırlanta mücevherleri inceleyebilir, eşsiz tasarımlara ayrıcalıklı fiyatlarla ulaşabilirsiniz. Zarif, şık ve incelikli bir görünüm için Zen Pırlanta mücevherlerini keşfedin!