2-22 TEMMUZ
BÜYÜK ZEN PIRLANTA
İNDİRİMİ

Pırlanta Montürü Ne Demek?

Pırlanta montürü, pırlantanın oturduğu çerçevedir ve pırlantanın parıltısını doğrudan etkiler. Pırlanta mücevher modellerinde birçok faktör, tasarımı doğrudan etkiler. Bunlar arasında, pırlanta montürü de önemli bir yer edinir. Montür, pırlantanın güvenli şekilde kalmasını sağlar. Öte yandan pırlantanın parıltısının ön plana çıkmasına katkıda bulunarak mücevher modellerine estetik bir dokunuşta bulunur. Bu nedenle pırlanta montürü ne demek sorusu, oldukça önem taşır. Pırlantada montür temel olarak pırlantanın şekli ve boyutu dikkate alınarak tasarlanır. Bu nedenle oldukça fazla montür çeşidi bulunur. Peki ama pırlanta montürü ne demek, çeşitleri nelerdir?

Pırlanta Montür Çeşitleri Nelerdir?

Pırlantanın özelliklerine göre pave montürü, kalın tırnaklı ve ince tırnaklı montürler olmak üzere farklı montür çeşitleri bulunur. Nişan yüzüğü, baget ve tamtur yüzükler ile daha pek çok yüzük tasarımında kullanılan montürler farklılık gösterebilir. Kullanılan montür, taşın büyük görünmesini sağlayabildiği için tercih edilen montürün tasarıma büyük bir etkisi bulunur.

Tektaş pırlanta yüzük tasarımlarında genellikle iki farklı montür kullanılır. Tektaş montür çeşitleri şu şekildedir:

  İnce Tırnaklı Montürler: Taşın olduğu büyüklükte görünmesini sağlar. Pırlanta montürü ne demek sorusu kapsamında bu tür montürlerde toplamda 4 ya da 6 tırnak bulunduğunu belirtmek mümkündür. Tırnaklar son derece ince olduğundan pırlanta çok daha fazla ışık alır. Bu ise yüzük modelinin parıltılı görünmesine destek olur. Aynı zamanda taş, ince tırnaklı montürler sayesinde çok daha kusursuz bir görünüm elde eder. Daha çok 0.50 ve üstündeki karat ağırlıklarında kullanılır.

  Kalın Tırnaklı Montürler: Tektaş pırlanta yüzük tasarımlarında sıklıkla kullanılan kalın tırnaklı montürler, çok daha kalın tırnaklardan oluşup bu tırnaklar, pırlantayı çepeçevre sarar. Taşın güvenli bir şekilde tutulmasını sağlar. Daha çok 0.50 karat ve altındaki pırlantalarda tercih edilir.

  Pave Montürler: Bu tür montürlerde minimize edilmiş pırlantalar bir araya getirilir. Kullanılan tırnaklar, pırlantalar arasında çok az olacak şekilde görünür. Pırlantanın olduğundan çok daha büyük görünmesini sağlar. Tamtur yüzük modellerinde sıklıkla tercih edilir.

Nişan yüzükleri ve evlilik yüzüklerinde çoğunlukla klasik montürler tercih edilir. Daha fazla tırnak kullanılarak taş çevrelenir. Bu ise klasik bir tasarımın oluşmasını sağlar.

Pırlanta Montürünün Özellikleri

Pırlanta montürünün dikkat çeken pek çok özelliği bulunur. Bu özellikler genel hatlarıyla şu şekilde sıralanabilir:

   Montürlerde tasarım çeşitliliği oldukça fazladır. Tasarım, pırlantanın daha büyük görünüp görünmediğini doğrudan belirler. Bu nedenle pırlanta yüzük çeşitlerinde farklı montürler kullanılabilir.

  Pırlantalar, doğrudan montüre yerleştirildiği için kanal ve pave başta olmak üzere farklı tekniklerin kullanılması mümkündür.

  Montürün tasarımı, pırlantanın güvenli bir şekilde tutulmasını doğrudan etkiler.

  Pırlantanın boyutu ve ölçülerine göre montürün büyüklüğü değişir.

Pırlanta montürü ne demek, montürün özellikleri nelerdir soruları dahilinde; birçok hususun ön plana çıktığını belirtmek mümkündür. Doğru montür, pırlantanın çok daha parlak bir görünüm kazanmasını sağlar. Zen Pırlanta’nın özel koleksiyonunda yer alan eşsiz montürlere sahip mücevher modelleri ile ışıltınızı hiç kaybetmeyin!

Pırlantada Montürün Önemi

Pırlantada montür, taşın nasıl konumlanacağını belirlediğinden taşın kalitesini vurgulayan montürlerin tercih edilmesi bir hayli önemlidir. Eğer taşın kalitesiyle uyumlu bir montür tercih edilmezse pırlantanın kalitesi bu durumdan olumsuz etkilenir. Aynı zamanda büyük bir pırlantada, pırlantanın boyutuna uygun bir montürün seçilmesi gerekir. Aksi halde pırlanta olması gereken büyüklükte görünmeyebilir.

Montür, pırlantanın estetik görünüp görünmeyeceğini belirleyen bir husus olmakla birlikte taşın güvenli bir şekilde tutulması açısından da önemlidir. Pırlanta, montür olarak tanımlanan çerçeveye oturtulur. İyi bir montür, pırlantanın düşmesini engelleyecektir. Montür kadar pırlantada mıhlama teknikleri de son derece önemlidir. Doğru mıhlama, pırlantanın hak ettiği parlaklığı kazanmasını sağlayabilir.

Montür Taşı Büyük Gösterir Mi?

Doğru montür seçimi, pırlantanın olduğundan çok daha büyük görünmesini sağlar. Pırlantanın etrafında minimize edilmiş taşlarla çevrilmiş bir metal halkanın kullanıldığı halo montürler ve prong (pençe) montür çeşitleri, pırlantanın daha fazla ışık almasını sağlar. Böylelikle pırlanta daha büyük görünebilir.

En Popüler Pırlanta Montürü Tasarımları

Pırlanta mücevhere göre farklı montür tasarımları mevcuttur. Tektaş montürü, pırlantanın son derece zarif bir şekilde sergilenmesini sağlar. Öte yandan prong montür tasarımları, pırlantanın 4 ya da 6 tırnak ile çerçevelenmesi ile oluşur. Pırlantanın daha büyük görünmesini sağlayan halo montürler, pırlantanın çevresinde küçük taşlarla çevrilmiş metal halkaların kullanılmasından meydana gelir.

Pırlantaya değer katan Zen Pırlanta, sizlere eşsiz montür tasarımlarıyla yenilikçi modelleri bir arada sunuyor. Mücevher modellerinde kullanılan her bir montür hem pırlantanın güvenle tutulmasını sağlıyor hem de pırlantaya estetik bir dokunuşta bulunuyor. Bu yazımızda sizler için pırlanta montürü ne demek başlığına değindik. Siz de Zen Pırlanta koleksiyonunda yer alan çok özel tasarımları inceleyebilir, arzu ettiğiniz modellere ayrıcalıklı şekilde ulaşabilirsiniz.