Pırlanta Tektaş Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Pırlanta seçimi yaparken nelere dikkat edeceğiniz konusunda kararsızsanız tüm adımları sizin için anlattık. Zen rehberini inceleyin ve pırlanta uzmanı olun !

Bazen kendimiz, bazen de sevdiklerimiz için seçeceğimiz bir hediye olan pırlantalar söz konusu olduğunda detaylı düşünmek ve özenli bir seçim yapmak gerekir. Biz de Zen Pırlanta olarak sizlere pırlantada nelere dikkat etmeniz gerektiğini en ince ayrıntılarıyla açıklayacağız.

Pırlanta, muhteşem ışıltısıyla tabiatın en nadide ürünüdür ve doğanın tüm renklerini içerir. Beyaz, ekstra beyaz, sarı, açık sarı ve zayıf sarı, pırlantanın ışıltısını oluşturan renklerdir. Pırlantanın rengi kadar mücevherleri kusursuz kılan, onu üreten usta ellerin zanaatkar dokunuşlarıdır. Bununla birlikte pırlantanın bazı renkleri, ışığı ihtişamlı detaylarla son derece saf ve ışıltılı bir şekilde yansıtır. Pırlanta kesim çeşitleri nelerdir, merak ediyorsanız ilgili konudaki yazımızı inceleyebilir, Zen dokunuşlarıyla tasarlanan seçkin pırlantaları keşfedebilirsiniz.

Pırlantada 4C Kuralı

Taşlar doğanın bir mucizesi olsa da, onun asıl güzelliğini ortaya çıkaran taşın ustaca işlenmesidir. Pırlantaların da bize ulaşmadan önceki bu işlenme sürecinde dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Pırlantaları sınıflandırmada ve değerini belirlemede kullanılan 4 özelliğe, 4C kuralı adı verilir.

4C Kuralı; renk (color), berraklık (clarity), karat (carat) ve kesimden (cut) oluşur. 

Pırlanta Tektaş Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Zen Pırlanta'da yer alan 0,20 Karat Forevermark Oval Tektaş Pırlanta Yüzüğe göz atmak için resme tıklayabilirsiniz.

Pırlantada Renk Sıralaması

Çoğunun renksiz veya birbirinden ayırt edilemecek kadar benzer tonlarda olduğu düşünülen pırlantalarda renk sıralaması, diamond kelimesinin baş harfi olan D’den başlayarak Z’ye kadar uzanır.

Genellikle bir pırlanta ne kadar renksizse o kadar değerlidir. Pembe, kırmızı, sarı, mavi gibi renklerde de bulunabilse de belirgin renge sahip pırlantaların sayısı azdır.

D Renk Pırlanta

D renk pırlantalar tamamen renksiz ve buzlu beyaz bir görünüme sahiplerdir. En değerli pırlantalar olarak bilinen D grubu pırlantalar nadir bulunur ve fiyat olarak diğer gruplara göre daha pahalıdır.

E Renk Pırlanta

E renk pırlantalar, renksiz ve ekstra beyaz kategorisinde olan pırlantalardır. Sadece gemologlar (taş bilimciler) tarafından ayırt edilebilecek çok hafif renklere sahiplerdir. Görünümlerinden dolayı çokça tercih edilen pırlantalar arasında yer alan E sınıfı pırlantalara, F, G, H, I, J renkli pırlantalardan daha yüksek bir fiyatlandırma uygulanır.

F Renk Pırlanta

Çıplak gözle renksiz görünen F renk pırlantalar, fiyat olarak D ve E color pırlantalara göre daha uygun olması nedeniyle ekstra beyaz pırlanta kategorisinde en çok tercih edilen pırlanta gruplarından biridir.

G-H-I-J Renk Pırlanta 

Beyaz Pırlanta sınıfında olan G-H-I-J renk pırlantalarda çok hafif renk yansımaları görülebilir. G ve H renk pırlantalar, beyaz ve hafif sarı renkte görünmekle birlikte uygun fiyatlı olmasıyla da Türkiye’de en çok tercih edilen pırlanta grubundan biridir. I ve J renk pırlantalarda da renk farkı çok azdır ve Türkiye’de en çok tercih edilen ikinci pırlanta sınıfıdır.

K-L-M Renk Pırlanta

K-L-M renk pırlantalarda sarı ve kahverengi renkleri açıkça görülebilir. Bu renk skalasındaki pırlantalar renkli olmaları sebebiyle de ayrıca tercih edilmektedir.

Pırlantada Berraklık

Pırlantanın berraklık derecesi doğada oluşumu sırasında veya sonradan oluşan izlere bakılarak belirlenir. “Doğanın parmak izleri’’ adı verilen bu özgün izler her pırlantada farklılık gösterir. 

Pırlantada berraklık sınıfları, bir gemolog tarafından 10 kat büyütme yöntemiyle görünen izlere dayanır.

GIA tarafından tanımlanan standart terminolojiye göre pırlanta berraklık sıralaması, FL (Flawless - Kusursuz), IF (Internally Flawless - Dahili Kusursuz), VVS1, VVS2 (Very, Very Slightly Included - Çok Çok Hafif İçerir), VS1, VS2 (Very, Slightly Included - Çok Az İçerir), SI1, SI2 (Slightly Included - Biraz İçerir), I1,I2,I3 (Included - İçerir) olmak üzere alt gruplara ayrılır.

Doğal parmak izi taşımayan pırlantalar nadir olduğundan SI ve üzeri pırlantalar kusursuza yakın kabul edilir ve bu nedenle sıklıkla tercih edilir.

Pırlanta Tektaş Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Zen Pırlanta'da yer alan 0,20 Karat Tiara Forevermark Tektaş Pırlanta Yüzüğe göz atmak için resme tıklayabilirsiniz.

Pırlantada Kesim Kalitesi

Elmasın işlenmiş hali olan pırlantanın kesimi, pırlantanın şeklinden çok parlaklığını etkileyen kesim oranlarını, simetrisini gösterir. Kesimi doğru oranlarda yapılmış bir pırlantanın bir yüzeyinden giren ışık diğer yüzeyine yansır ve “taç” yani üst kısmından yayılır. Pırlanta kesim kalitesi, pırlantanın ışığı ne kadar yansıttığına göre belirlenir. Kesimin çok derin olması ışığın pırlantanın alt yani “külah” adı verilen kısmından çıkmasına yol açar. Kesimin yeterince derin olmaması ise pırlantanın az parlamasına sebep olur.

Pırlanta kesim türleri, ve yüzük kesim modelleri; yuvarlak parlak, prenses, markiz, yastık, zümrüt, radyant, damla, oval ve assher kesim olarak sınıflandırılabilir. 

Pırlantada Karat Ağırlığı

Karat, pırlantanın ağırlığını belirlemek için kullanılan ölçü birimidir. “Karat’’ sözcüğünün kökeni eski mücevher tüccarlarının pırlantaları ölçmek için kullandıkları ve “carob” olarak adlandırılan keçiboynuzu tohumundan gelmektedir. O dönemlerde 1 karat pırlantanın ağırlığı, 1 keçiboynuzu tohumunun eşit sayılmaktaydı. Tüm dünyanın aynı ağırlık birimlerini kabul ettiği günümüzde ise 1 karat 0.2 grama, yani gramın beşte birine eşittir. 

Karat ağırlığını belirlerken dikkat edilmesi gereken noktalardan biri taşın milimetre bazında genişliği, ikincisi ise pırlantanın kesimidir.

Pırlanta Tektaş Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Zen Pırlanta'da yer alan 0,24 Karat Forevermark Damla Tektaş Pırlanta Yüzüğe göz atmak için resme tıklayabilirsiniz.

Hangi Renkler ve Karatlar Fiyatı Değiştirir?

Belirttiğimiz bu 4C kuralına göre fiyatlarda değişiklik gösteren pırlantalarda en yüksek fiyatlı ürünler, nadir bulunmaları nedeniyle beyaz ve hafif sarı renkteki pırlanta yüzüklerdir.

Karat, pırlantaların fiyatını etkileyen çok önemli bir unsur olmasına rağmen tek başına değerlendirilmemelidir çünkü pırlantanın parlaklığını ve simetrisini belirleyen kesimidir. İşçiliği ve kesimi konusunda farklılık gösteren pırlantaların fiyatları da aynı doğrultuda değişiklik gösterebilir.

En Çok Tercih Edilen Pırlanta Karatları ve Renkleri Nelerdir?

Pırlantalardan 1 karat genellikle yüksek bütçeli insanlar tarafından tercih edilirken, evlilik teklifi gibi özel günlerde hediye olarak seçilen pırlantalarda karat ağırlığı 0,20 ile 0,40 arasındadır.

Renk açısından en çok tercih edilen pırlantalar ise görünümleri ve kaliteleri dolayısıyla F ve G renk pırlantalardır.

Pırlanta Tektaş Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Zen Pırlanta'da yer alan 0,25 Karat Forevermark Markiz Tektaş Pırlanta Yüzüğe göz atmak için resme tıklayabilirsiniz.

Pırlantanın Fiyatı Nasıl Artar?

Pırlantanın fiyatı, karat büyüdükçe artar. Bunun dışında fiyatın artmasında etkili olan faktörler, rengi ve kesimidir. Pırlantada renk ve kesim ne kadar iyiyse fiyat da o kadar artar.

Pırlantanın Fiyatlarını Ne Belirler?

Pırlantaların fiyatlarını belirleyen 4C kuralıdır. 4C kuralına göre değeri ve kalitesi ölçülen pırlantalar, renk ve berraklık olarak ayrıldıkları sınıflara göre fiyatlandırılırlar.

Pırlanta Sertifikası Nedir?

Pırlanta sertifikası, pırlantanın renk, berraklık, kesim ve karat değerini gösteren ve onaylayan sertifikadır.

1931 yılında kurulan Amerika Gemoloji Enstitüsü tarafından 4C kuralına göre verilen GIA (Gemological Institute of America) sertifikası, pırlantanın değerini ve kalitesini dünya standartları doğrultusunda ortaya koyan bir sertifikadır.

1976 yılında kurulmuş, dünyanın en büyük pırlanta test laboratuarına sahip olan HRD Antwerp tarafından pırlantanın 4C özelliklerine göre verilen HRD sertifikası da pırlantanın kalitesini garanti altına alan uluslararası bir sertifikadır.

Ayrıca, Türkiye’deki tek ForeverMark Yetkili Mücevhercisi Zen Pırlanta’dır ve ForeverMark, Türkiye'de lisans ortağı olarak yalnızca Zen Pırlanta ile çalışır. Tek tek incelenerek seçilen ve dünyadaki pırlantaların sadece %1’ini oluşturan ForeverMark pırlantalar, dünyanın en beyaz, en parlak, en temiz ve en mükemmel şekilde kesilmiş pırlantaları olmalarıyla bilinir. Bu seçkin ve özgün pırlantaları Türkiye'de yalnızca Zen Pırlanta Online Mağaza ve Zen Pırlanta Mağazalarından satın alabilirsiniz.

Zen Pırlanta olarak, tercih edeceğiniz tüm pırlantaları bulabileceğiniz en güvenilir ve kaliteli seçenekleriyle sizlere sunup özel günlerinizde sizi ve sevdiklerinizi mutlu etmeye devam ediyoruz.