Pırlantanın Fiyatı Neye Göre Belirlenir?

 

Pırlantanın değeri ona asırlardır yüklenen anlam ve tabiatın en kusursuz taşı olmasından gelir. İlk kez Hindistan’da keşfedilen elmas, bugün yerkürenin farklı noktalarından çıkarılıyor. Pırlantanın hammaddesi olan elmas en çok; Hindistan, Güney Afrika, Endonezya ve Güney Amerika gibi bölgelerden elde edilir. Pırlantalara baktığımızda hepsi aynı gibi görünür ama her pırlanta diğerinden tamamen farklıdır. Her pırlanta eşsizdir. Pırlantalar 4C özelliklerine göre sınıflandırılır. Kesim, renk, berraklık ve karat ağırlığı. 4C Pırlantanın fiyatının belirlenmesinde etkilidir. 4C’yi biraz açacak olursak ilk özelliğimiz kesim. Pırlantada insan eliyle yaratılan tek özelliktir. Diğer özellikler doğadan gelir. Pırlantanın kesimi dendiğinde genellikle yuvarlak, prenses, markiz gibi şekiller akla geliyor. Oysa pırlantanın şekil ve kesim tekniği birbirinden farklı konular. Pırlantanın şekli zevke göre değişiklik gösterir.

Kesim bir pırlantanın ışıltısını etkileyen en önemli özelliktir. Kesim ne kadar iyiyse pırlantanın parlaklığı ve ışıltısı o kadar artar. Teknik olarak çok iyi şekilde kesilmiş bir pırlantanın ışıltısı da mükemmel olur. Kesim ayrıca pırlantayı olduğundan daha büyük veya daha küçük gösterebilir.  2. özeliğimiz renk. Pırlantaların çoğu renksiz gibi görünür fakat, aralarında belli belirsiz ton farklılıkları vardır. Pırlantaların renkleri beyazın çeşitli tonlarından oluşur. Bir pırlanta renksize ne kadar yakınsa o kadar değerlidir. Pırlantada renk D’den Z’ye kadar sınıflandırılır. K renginden itibaren gözle görülebilir sarımtırak tonlar başlar.  Bir diğer özellik berraklık. Doğada her pırlantanın kendine özgü bir karakteri vardır. Pırlantayı özgün ve eşsiz kılan oluşumu sırasında içinde yer alan minerallerdir. Biz buna doğanın parmak izleri deriz. Bu izler pırlantanın doğallığını gösterir. Bunlar leke değildir. Doğal izler ne kadar az olursa pırlanta o kadar çok ışığı yansıtır ve ona göre değeri artar. 

 

4. Özelliğimiz karat ağırlığı. Pırlantanın ağırlığı karat ile ölçülür. Bu noktada önemli bir şeyi vurgulamakta fayda var. Eşit karat ağırlığına sahip 2 farklı pırlanta aynı fiyatta olmayabilir. Çünkü fiyatlandırmada 4C’nin tüm özellikleri bir bütün olarak önem taşır. Toparlayacak olursak bir pırlanta rengi ve kesimi ne kadar iyi olursa berraklık olarak da ne kadar temiz olursa o kadar değerli olur.   Zen Pırlanta mücevherlerinde üst seviyede bir renk ve berraklık kullanır. En iyi pırlanta zanaatkarı, kusursuz berraklığı en iyi şekilde ortaya çıkarandır. Dolayısıyla pırlantanın fiyatını el işçiliği ve zanaatkarlık önemli ölçüde belirler. Bunun dışında; kesim kalitesi, karat ağırlığı, renk ve berraklık da pırlanta fiyatlarını etkileyen unsurlardandır. Bütçenize en uygun pırlanta mücevherlere Zen Pırlanta ayrıcalıklarıyla, kusursuz tasarımlarla sahip olabilirsiniz.